1-Sosyal güvencesi bulunan isçi (4/a), esnaf(4/b), memur(4/c) ile bu sigortaliliklarindan dolayi aylik alanlarin durumlari degisecek mi?
Sigortaliligi bulunan bu kisiler ile bunlarin bakmakla yükümlü olduklari kisilerin saglik yardimlarinin, daha önce oldugu gibi kanun kapsaminda karsilanmasina aynen devam edilecek. Yani, isçi, memur veya esnaf olarak çalisan zorunlu sigortalilar ve emekliler ile bunlarin bakmakla yükümlü olduklari kisiler için herhangi bir degisiklik bulunmuyor.

2- 18 yas üstü çocuklar

18 yasin üzerindeki çocuklarin durumu ne olacak?

18 yasin üzerindeki erkek çocuklar, lise ve dengi ögrenim görmesi halinde 20 yasini, yüksek ögrenim görmesi durumunda ise 25 yasini doldurmamis ve evli olmayanlar, ana veya babasinin saglik güvencesinden yararlanmaya devam edecek. Yani, bu kisilerin her yil ögrenci belgelerini sosyal güvenlik il müdürlügü/sosyal güvenlik merkezine göndermesi yeterli olacak. 1/10/2008 öncesi bakmakla yükümlü olunan kisi olarak saglik yardimlarindan faydalanan kiz çocuklari ise 1 Ocak 2012’den itibaren de saglik yardimlarindan, daha önce oldugu gibi sigortali veya evli olmadigi sürece yas sarti aranmaksizin faydalandirilacak.


3-18 yasin üzerinde çalismayan/okumayan veya 25 yasin üzerinde okuyan/okumayan/çalismayan erkek çocuklarin durumu ne olacak?
Bu kisiler, 1/1/2012 tarihi itibariyla 5510 sayili Kanunun 60’inci maddesinin birinci fikrasinin (g) bendine göre resen tescil edilecek. Bu kapsamdakiler, gelir testi yaptirmalari için ikametlerinin bulundugu yerdeki sosyal yardimlasma ve dayanisma vakfina basvurmalari gerekiyor. Gelir testi sonucuna göre de prim ödeme yükümlüsü, devlet ya da kendileri olacak.


4-Ayni hane geliri esas alinacak

Bakmakla yükümlülük durumu sona eren çocuklarin gelir testinde ana ve babasinin gelirleri mi yoksa kendi gelirleri mi dikkate alinacak?
Gelir tespitinde aile olarak ayni hane içinde yasayan ve nüfus kayitlarinda yer alan es, yaslarina bakilmaksizin evli olmayan çocuk ve genel saglik sigortalisi olarak tescil edilecek kisinin ana ve babasi esas alinmakta. Buna göre; ana ve/veya babasiyla ayni adreste ikamet eden ve yas kosullari nedeniyle ana/babanin bakmakla yükümlüsü konumunda olmayanlarin gelir testi yapilirken ana, baba ve çocugun gelirleri hesaplamada dikkate alinmakta. Ancak, nüfus kayitlarinda göre ana ve babasindan ayri ikamet eden bakmakla yükümlülük durumu sona ermis olanlarin gelir testi, ayri olarak yapilacak.

5-Ögrenim görmesi nedeniyle ailesi ile ayni hanede yasamayan 25 yasindan küçük çocuklar, gelir testi yapilirken dikkate alinacak midir?
Ayni hanede yasamayan ve ögrenimi nedeniyle baska bir hanede yasayan evli olmayan çocuklardan ögrenim görmesi nedeniyle 25 yasini doldurmamis olanlar, gelir testinde ayni aile içinde degerlendirilecek.


18 yasindan küçükler

6-Ana ve babasinin sosyal güvencesi olmayan çocuklar ne yapacak?
Türkiye’de yasayan herkes zorunlu olarak genel saglik sigortalisi kapsaminda bulunacagindan, bu kisilerin 18 yasin altindaki çocuklari da bakmakla yükümlü olduklari çocuk olarak Kanunun (60/g) bendi kapsaminda tescili olan ana/babasi üzerinden saglik yardimlarindan faydalandirilacak. 18 yasin altindaki tüm çocuklara 30 gün prim ödemis olma ve prim borcu bulunmamasi sartlari aranmaksizin saglik hizmeti verilmeye devam edilecek.


7- 18 yasini tamamlamadan evlenenler ile bunlarin çocuklari genel saglik sigortasi kapsamina nasil alinacak?
Türk Medeni Kanununa göre evlenmeyle kisi ergin olunacagindan, 18 yasindan küçük ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kisiler de Kanunun (60/g) bendine göre genel saglik sigortalisi olmak için Kuruma müracaat edenler, müracaat tarihi itibariyle tescil edilecek ve bunlar da ikametlerinin bulundugu vakfa basvurmak suretiyle gelir testi sonucuna göre islem yapilacak.8-Yesil kartlilar ne yapacak?

1 Ocak 2012’den önce yesil karti olanlar saglik yardimlarindan nasil yararlanacak?
Yesil kart sahibi olanlar ve bu tarihten sonra da vizesi (hak sahipligi) devam edenler, genel saglik sigortasi kapsaminda saglik yardimlarindan yararlanmaya vize süresi dolana kadar devam edecekler. Vize süresinin doldugu tarihten itibaren de en geç bir ay içinde gelir testi yapilmasi için ikametlerinin bulundugu sosyal yardimlasma ve dayanisma vakiflarina (SYDV) basvurmalari gerekiyor. Yapilan gelir testi sonucuna göre, aile içinde kisi basina düsen aylik ortalama gelirleri asgari ücretin üçte birinin altinda olanlar, yesil kartli (Kanunun 60/c-1 alt bendi kapsaminda) gibi primi devlet tarafindan karsilanarak saglik hizmetlerinden faydalandirilacak.


9-Gelir testi yaptirmak için sosyal yardimlasma ve dayanisma vakiflarina nasil ulasilabilir?
Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakiflarinin adres ve diger iletisim bilgilerine; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi’nin http://www.aile.gov.tr veya http://www.sydgm.gov.tr/tr/vakif web adreslerinden erisilebilir. Ayrica, gelir testine müracaat edeceklerin ikametlerinin bulundugu il veya ilçelerdeki valilik/kaymakamliklardan da bilgi alinarak ögrenilebilir.


10-Gelir testi basvurusu

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar 31/1/2012 tarihine kadar gelir testi için müracaat etmezlerse ne olacak?
1 Ocak 2012 itibariyle herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar Kurum tarafindan Kanunun (60/g) bendi kapsaminda resen tescil edilmislerdir. Bu kapsamdakilere Kurum tarafindan gelir testi yaptirmalari için “gelir testine müracaat bildirim” belgesi adreslerine gönderilmistir. “Gelir testine müracaat bildirim” belgesi teblig edilenler, teblig tarihinden itibaren en geç bir ay içinde ikametlerinin bulundugu vakiflara basvuracaklardir. Ancak, bu yazinin alinmasini beklemeksizin de dogrudan gelir testi için ikametlerinin bulundugu vakiflara basvurabilirler. Dolayisiyla 31 Ocak 2012 tarihi, son müracaat tarihi olarak degerlendirilmeyecek.


ES, ANNE VE BABANIN GELIRI DE DIKKATE ALINACAK

11- Genel saglik sigortasindan yararlanma hakki olmayanlar/sona erenler gelir testi yaptirmak istememeleri durumunda ne yapmalidir?
Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar veya genel saglik sigortasindan yararlanma hakki sona erenler, gelir testi yapilmamasi yönündeki yazili beyani ile Kuruma basvurmasi halinde, asgari ücretin iki kati üzerinden yüzde 12 oraninda hesaplanacak tutarda genel saglik sigortasi primi ödeyeceklerdir. (2012 yili ilk alti ayi için aylik 213 TL’dir.)


Gelir testi sonucu prim ödeme yükümlüsü olanlarin bakmakla yükümlü oldugu kisiler de prim ödeyecek mi?
Gelir testi sonucu aile içinde kisi basina düsen aylik ortalama geliri asgari ücretin üçte biri ve üzerinde olanlarin genel saglik sigortalisi olarak prim ödeme yükümlüsü (60/g bendi kapsaminda) kendisidir. Bu kisilerin bakmakla yükümlü oldugu es, çocuklari, varsa ana ve babasi prim ödeme yükümlüsü degil. Bunlarin bakmakla yükümlü oldugu es, çocuklari, ana ve babasi, tescil edilen sigortali üzerinden saglik yardimlarindan yararlanacaklardir.


13 - Gelir testi yapilirken neler dikkate aliniyor?
Gelir testi yapilirken, genel saglik sigortalisi ile ayni ikametgâhta yasayan es, evli olmayan çocuklar ile ana ve babanin gelirleri, harcamalari, tasinir ve tasinmazlari ile bunlardan dogan haklari da dikkate alinarak belirlenen ailenin aylik geliri, hanede yasayan aile bireyi sayisina bölünerek aile içinde kisi basina düsen gelirin aylik tutari tespit edilmektedir.


14-Gelir testi sonucu, gelirleri asgari ücretin üçte birinin altinda olanlar prim ödeyecek mi?
Gelir testi sonucuna göre, aile içinde kisi basina düsen gelirin aylik ortalama tutarinin, brüt asgari ücretin üçte birinden az olmasi halinde saglik primi devlet tarafindan karsilanmakta olup, kendileri ayrica prim ödemeyecek. Gelirleri bu sekilde tespit edilenler, 1 Ocak 2012 öncesindeki yesil kartlilarda oldugu gibi prim ödemeyecekler ve Kanunun (60/c-1) bendi kapsaminda sigortali sayilacaklar.


15-Gelir testi sonucu aile içinde kisi basina düsen geliri, brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olanlar ne kadar prim ödeyecek?
1/1/2012 - 30/6/2012 tarihleri arasindaki asgari ücret (886.5 TL) dikkate alindiginda;
- Kisi basina düsen aylik gelir, brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasinda (295.50 - 886.50 TL) ise aylik 35.46 TL,
- Kisi basina düsen aylik gelir, asgari ücret ile asgari ücretin iki kati arasinda (886.50 - 1.773-TL) ise aylik 106.38 TL,
- Kisi basina düsen aylik gelir, asgari ücretin iki katindan daha fazla (1.773-TL’den) ise aylik 212.76 TL,
1/7/2012 - 31/12/2012 tarihleri arasindaki asgari ücret (940.50 TL) dikkate alindiginda;
- Kisi basina düsen aylik gelir, brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasinda (313.50 - 940.50-TL) ise aylik 37.62 TL,
- Kisi basina düsen aylik gelir, asgari ücret ile asgari ücretin iki kati arasinda (940.50 - 1.881-TL) ise aylik 112.86 TL,
- Kisi basina düsen aylik gelir, asgari ücretin iki katindan daha fazla (1.881-TL’den) ise aylik 225.72 TL,
Genel saglik sigortasi primi ödenecek. Ödenen bu prim karsiligi sigortali ve bakmakla yükümlü oldugu kisiler saglik hizmetlerinden yararlanacak.


16-Gelir testi yaptirmak istemeyenler...


Gelir testi yaptirmak istemeyenler ne yapmali?
Gelir testi yaptirmak istemeyenler, Kuruma verecekleri gelir testi yaptirmak istemediklerine iliskin yazili beyan üzerine asgari ücretin iki kati üzerinden prim ödeyerek genel saglik yardimlarindan kendileri ve bakmakla yükümlü oldugu kisiler yararlanabilirler.


17- Çalismayanlar ve ayrica gelir testi yaptirmak istemeyenler uzun vadeli sigorta kollarina tabi prim ödemek suretiyle genel saglik sigortasindan nasil yararlanabilir?
Hem uzun vadeli sigorta (malullük, yaslilik ve ölüm) hem de genel saglik sigortasindan yararlanmak isteyenler, istege bagli sigortalilik kapsamindaki müracaatlarina bagli olarak, müracaat tarihini takip eden günden itibaren tescil edilirler. Istege bagli sigortali olunmasi halinde, en az brüt asgari ücretin yüzde 32’si oraninda (886.50x32/100 = 283.68) prim ödeyerek hem emeklilik hem de 30 günlük prim ödeme sartini yerine getirerek kendileri ve bakmakla yükümlü oldugu kisilerin, prim borcunun olmamasi kaydiyla saglik hizmetlerinden yararlanilmasi imkâni bulunuyor.


18- Özel saglik sigortasi olanlar


Özel saglik sigortasi bulunanlarin genel saglik sigortasi kapsamina alinmasi zorunlu mu?
1 Ocak 2012’den itibaren genel saglik sigortasi Kanun geregi “zorunlu” olarak uygulanmaktadir. Dolayisiyla, Türkiye’de ikamet eden herkes 5510 sayili Kanunun belirledigi sartlar içerisinde genel saglik sigortalisi olmak durumunda.


19-65 yas veya özürlü ayligi alanlar


2022 sayili Kanuna göre 1/1/2012 tarihinden önce 65 yas veya özürlü ayligi alanlar, saglik yardimlarindan nasil yararlanacak?
1/1/2012 tarihinden önce 2022 sayili Kanuna göre; 65 yas veya özürlü ayligi alanlar herhangi bir vize ve gelir testi islemine tabi olmaksizin aylik aldiklari sürece kendileri ile bakmakla yükümlü oldugu kisiler, genel saglik sigortasindan Kanunun (60/c-3) bendi kapsaminda yararlanacaklardir.
1/1/2012 tarihinden önce de oldugu gibi, 18 yas alti özürlü ayligi alan çocuklarin ana ve babasi bu özürlü çocugu üzerinden bakmakla yükümlü sifatiyla saglik yardimlarindan yararlanmayacaktir. Özürlü çocuklar ise aylik aldiklari sürece saglik yardimlarindan sadece kendileri yararlanacak.20- Banka sandigi üyeleri

Banka sandiklarina tabi sigortali veya emekli olanlarin saglik yardimlarindan yararlanmak için herhangi bir islem yapmalari gerekiyor mu?
Söz konusu kisilerin herhangi bir islem yapmasi gerekmiyor. Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamindaki bankalar, sigorta ve reasürans sirketleri, ticaret odalari, sanayi odalari, borsalar veya bunlarin teskil ettikleri birliklerin personeli için kurulmus bulunan sandiklarin istirakçileri, bu sandiklardan aylik veya gelir baglanmis olanlar ile bunlarin bakmakla yükümlülerinin saglik hizmetleri, Kurumca devralinincaya kadar ilgili kuruluslarca karsilanacagindan bu kisiler, devir islemlerinden sonra genel saglik sigortasi kapsamina alinacaktir.


21-Prim gününü dolduran ama yas sartini bekleyenler


Yaslilik ayligi baglanmasi için gerekli olan prim ödeme gün sayisini tamamlayip, yas sartinin dolmasini bekleyenlerden herhangi bir sigortaliligi bulunmayanlar nasil yararlanacak?
Söz konusu kisiler de Kanunun (60/g) bendine göre genel saglik sigortasi kapsamina alinmis olup, gelir testine basvurmalari halinde gelir testi sonucuna göre primleri ya devlet tarafindan ödenecek ya da kendileri aile içinde kisi basina düsen gelir tutarina göre genel saglik sigortasi primi ödemekle yükümlü olacaklardir.22-Part-tIme çalisanlar ne yapacak?

Part-time çalisan kisilerin genel saglik sigortasindan yararlanmalari için eksik olan günlerin primlerini ödemeleri gerekecek mi?
4857 sayili Is Kanununa göre kismi süreli veya çagri üzerine çalisanlar ile ev hizmetlerinde ay içerisinde 30 günden az çalisanlarin eksik günlerine ait genel saglik sigortasi primlerini 30 güne tamamlamalari, 1/1/2012 tarihinden itibaren zorunludur. Bu sekilde çalisanlar, gelir testi yaptirmak suretiyle gelir testi sonucuna göre primlerinin devlet veya kendileri tarafindan ödenmesi kosuluyla saglik yardimlarindan yararlanacaktir. Ancak bu sürelerini istege bagli olarak (4/a) kapsaminda prim ödeyerek tamamlamalari halinde, eksik günleri için ayrica genel saglik sigortasi primleri ödemeyeceklerdir.23-Yurtdisinda yasayanlar

Ikamet adresi Türkiye’de olan ancak, yurtdisinda bulunan Türk vatandaslarinin gelir testi için basvurmasi gerekiyor mu?
Söz konusu kisilerin, kendileri ya da Türkiye’deki yakinlari tarafindan, Adrese Dayali Nüfus Kayit Sistemi’den (ADNKS) ikametgâh adresini yurtdisindaki adresi olarak güncellemeleri halinde, genel saglik sigortasi kapsaminda sayilmayacaklar. Ancak, bu kisilerin Türkiye’de yasayan bakmakla yükümlü bulundugu kisiler (es, çocuk, ana, baba) Kanunun 60/g bendi kapsaminda tescil edilecek olup, gelir testi için sosyal yardimlasma ve dayanisma vakfina müracaat etmeleri sonucu yapilacak gelir testi sonucuna göre islem yapilacak.

24- Yurtdisinda okuyanlar


Türk vatandasi olup yurtdisina lisans, master, doktora egitimi için gidenlerden çalismayan ve sigortasi olmayanlar ne yapacak?
Bu durumdaki kisilerin de kendileri ya da Türkiye’deki yakinlari tarafindan ikametgâhlarinin Adrese Dayali Nüfus Kayit Sistemi’den (ADNKS) yurtdisindaki adres olarak güncellenmesi gerekiyor. Bu durumda söz konusu kisiler, ikametgâhlari yurtdisinda oldugundan genel saglik sigortasi kapsaminda tescil edilmeyecek. Ancak Türkiye’de bulunduklari sürede bakmakla yükümlülük durumlari yok ise gelir testine basvurarak gelir testi sonucuna göre genel saglik sigortasi hükümlerinden yararlanacaklar.


25- Türkiye’de oturma izni almis, sigortasi olmayip özel saglik sigortasi bulunan yabancilarin durumu ne olacak?
Kesintisiz bir yillik ikamet süresini dolduran yabancilar, ilgili ülke kapsaminda saglik hizmetlerinden yararlanmasi açisindan sigorta kapsaminda degilse bu sürenin doldugu tarihten itibaren bir ay içinde sosyal güvenlik il müdürlügü/sosyal güvenlik merkezine genel saglik sigortasi giris bildirgesi ile basvurabilirler. Bu süre içinde basvuruda bulunmayanlara, brüt asgari ücret tutarinda idari para cezasi uygulanacaktir. Bu kisilerin özel saglik sigortasi kapsaminda bulunmasi genel saglik sigortasi kapsaminda sigortali olmalarina engel teskil etmiyor.


Zirve100 Site ekle

Eglence Oyun